TANIEJ!

Kup bilet online i zapłać mniej niż w kasie! 💰  

Organizator:

Muzeum Motoryzacji na Międzynarodowych Targach Poznańskich

07.12.2020 08:20:30

Podziel się

Wyjątkowe pojazdy zabytkowe stanęły w pawilonie nr 2 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pasjonaci motoryzacji i historii będą mieli okazję obejrzeć ponad 100 pojazdów, które pochodzą w większości ze zbiorów członków Automobilklubu Wielkopolski oraz Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie - organizatorów Muzeum Motoryzacji.

 

Pomysł utworzenia muzeum zrodził się dzięki wieloletniej współpracy z Automobilklubem Wielkopolski. Podobne miejsce mieściło się wcześniej w podziemiach ronda Kaponiera, ale ze względu na jego przebudowę zostało zamknięte. Zabytkowe pojazdy od lat gościły na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy okazji organizacji wydarzeń motoryzacyjnych takich jak: Poznań Motor Show, czy Retro Motor Show. Niestety, ze względu na zaistniałą sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa Covid-19, targi Retro Motor Show nie mogły odbyć się w 2020 roku. Na szczęście klasyki powrócą ponownie na teren MTP, tym razem w nieco innej formie - muzeum.


Muzeum motoryzacji to wyjątkowa inicjatywa łącząca edukacyjny charakter związany z działalnością muzeów oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w gronie najbliższych. Zapraszamy więc zarówno pasjonatów motoryzacji i historii jak również rodziny z dziećmi do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca - mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.


Muzeum Motoryzacji na Międzynarodowych Targach Poznańskich stanowi prezentację pojazdów należących do członków naszego klubu, którzy z ogromnym zaangażowaniem podjęli się przygotowania ekspozycji w pawilonie nr. 2 na terenie MTP. Cieszymy się, że mamy możliwość podzielić się naszą pasją do zabytkowych pojazdów z innymi - mówi Bartosz Bieliński, prezes Automobilklubu Wielkopolski.


Wystawa została podzielona na kilka stref tematycznych: zaczynając od początku masowej motoryzacji z linią produkcyjną Henry’ego Ford’a poprzez amerykańskie klasyki, wśród których wyjątkowym eksponatem jest 113-letni REO Gentelman’s Roadster aż po inne, wyjątkowe pojazdy z całego świata.

Na stoisku Włoch wśród prezentowanych egzemplarzy będzie można obejrzeć pięknie zachowanego Fiata 118H/1500 Cabriolet z 1966 roku oraz perełkę w postaci Fiata 514 z 1929 roku a także dobrze znane motorowery – Vespy. Francja oczaruje zwiedzających m.in. pięknem Renault NN Torpedo
z 1925 roku ale przede wszystkim najstarszym eksponatem na całej wystawie – rowerem Clement Safety prosto z XIX-wiecznego Paryża z 1888 roku oraz innymi nieco młodszymi pojazdami.

W strefie brytyjskiej pośród pięknie zachowanych klasyków nie mogło zabraknąć
MG TA wyprodukowanego w 1937 roku z 4-cylindrowym rzędowym silnikiem. Nie lada gratką będzie autobus L4C marki Saurer z 1956 roku z wysokoprężnym silnikiem, pochodzący ze Szwajcarii jednak wykorzystywany również w komunikacji angielskiej.

W części muzeum dedykowanej naszym zachodnim sąsiadom zobaczymy podział motoryzacji na RFN i NRD, rozdzielonej murem berlińskim. Perełkami w tej części są: Mercedes W108/280SE z 1971 roku, BMW E9 z 1973 roku czy DKW F-5 z 1936 roku oraz ciekawa kolekcja trabantów.
Nie zabraknie oczywiście kultowych samochodów z czasów PRL-u, takich jak: Warszawy, Fiaty 125p, 126p, Tarpany czy Żuki. W otoczeniu trzepaka, campingu i innych przedmiotów z lat 60, 70 i 80-tych tworzą wyjątkowy klimat wystawy.

Oprócz klasycznych samochodów osobowych znajdziemy również wojskowe pojazdy opancerzone oraz motocykle wykorzystywane podczas II Wojny Światowej. Z ogromną niecierpliwością czekamy na informację o objęciu zieloną strefą miasta Poznania co umożliwi nam zaproszenie Państwa do naszego muzeum. Informacje dotyczące dni oraz godzin otwarcia będą dostępne wkrótce!