TANIEJ!

Kup bilet online i zapłać mniej niż w kasie! 💰  

Organizator:

Muzeum w historycznej hali Przemysłu Ciężkiego MTP

08.01.2021 15:50:16

Podziel się

Muzeum Motoryzacji znajduje się w historycznym pawilonie przemysłu ciężkiego na Międzynarodowych Targach Poznańskich, jego konstrukcja i architektura wnętrza idealnie współgra z wystawą zabytkowych pojazdów.

 

Pawilon 2 dawniej Hala Przemysłu Ciężkiego MTP

Obiekt o cechach architektury klasycznej (z elementami polskiego art déco) ukończono w 1928, jako jeden z pierwszych na Powszechną Wystawę Krajową w 1929. Kosztował ponad 862 tysiące ówczesnych złotych. Projektantem był Roger Sławski. Hala ma formę żelbetowej bazyliki i kształt prostokątny. Pierwotnie zastosowano tu zupełnie nowatorski sposób nakrycia budynku (rozpiętość przęseł wynosiła 24 metry). Osiągnięto to w wyniku użycia pionierskiej trójprzegubowej ramy rozpierającej, na której osadzono dwuspadowy dach nawy głównej. Hala była bogato zdobiona detalami w stylu art déco, w tym m.in. podświetlanymi, szklanymi pseudokapitelami. Na elewacji szczytowej umieszczono rzeźby Jana Golińskiego (personifikacje przemysłu).

Budynek poważnie ucierpiał w czasie II wojny światowej. W 1947 został odbudowany przez Stanisława Kirkina i Lucjana Ballenstaedta z bardzo poważnymi zmianami - m.in. praktycznie wyeliminowano cały detal plastyczny. Zastosowano za to nowe odważne rozwiązanie dachowe w postaci wypukło-wklęsłej kolebki nad nawą główną.